Aktuality
Dotisky úspěšných titulů
Na letošní rok plánujeme dotisky dvou úspěšných titulů autorů Josefa Klímy (Zločin jak ho pamatuju) a Stefana Zweiga (Hvězdné hodiny lidstva). Podrobnosti v záložce Knižní hity.
Nakladatelství Andrej...07.06.2020, 14:55
» víceRitter a Šťastný uvedeni do Právnické síně slávy
Gratulujeme našim autorům Petru Ritterovi a Zdeňku Šťastnému, kteří byli uvedeni do Právnické síně slávy prestižní soutěže Právník roku. Je to poprvé v historii, kdy cenu nedostal jednotlivec, ale...02.02.2020, 22:17
» víceNapsali o nás
Slovo je neobyčejný nástroj
Zdroj: Naše rodinaDatum vydání: 10.11.2014
V době, kdy se cílevědomému čtení knih věnují ponejvíce lidé se starším ročníkem narození, neboť ti mladší často nemají ten správný „sicflajš“, vychází jako na zavolanou soubor krátkých vtipných fejetonů: knížka Proč nemám pistoli (vydal A. Šťastný), kterou kousek po kousku – a těch literárních dílek (či dílků) je zde rovná stovka – hravě přelouskne i praktický nečtenář cestou do práce. Jejím „pachatelem“ je známý novinář Rudolf Křesťan, někdejší ikona Mladého světa, kde působil, jsa nepřelétavý typ, skoro třicet let. Dlužno říci, že je pilník: jde už o jeho osmnáctou knihu.
Křesťan je povahou hravý, ale místo karet či biliáru si hraje se slovy. Třeba zrovna v textu, který dal knize jméno. Vrací nám úctu k jazyku, vytahuje ze svého jazykového kapsáře slovní novotvary i slovíčka oprášená, neboť on sám si slov váží – a zároveň pečlivě váží, jak je použije. Některá obrací naruby – místo venkoncem navrhuje užívat koncemven. Kouzlí se slovy tak umně, že i u mě se po čtení projeví efekt, že se mi jaksi podvědomě derou do pera (arciť že do počítače, ale to „do pera“ lépe zní…) slova zapomínaná a přehlížená.
Pod zdánlivě snadným psaním je skryt neobyčejný pozorovací talent i spousta vědomostí. A tím, jak v textech rozvíjí své postřehy a motivy, jak demonstruje postupy svých úvah, dává nám zároveň názornou lekci nekonvenčního uvažování. Pozoruhodná jsou i témata, která se jako lampičky rozsvěcují pod jeho jazykovým drobnohledem: nápisy na tričkách, dobrovolné vstupné, spaní pod širákem, nezvyklé fobie – třeba z křížovek… Někdy je téma dovedeno až do téměř filozofické roviny, a vždy dotaženo do pointy.
Více než v jeho předchozích knihách jsou zde přítomny příběhy, častěji si autor všímá i různých sociálních jevů. Zdá se mi, že už neklade takový důraz na zvláštnosti soukromého mikrokosmu a více se rozhlíží po společenském obzoru. Tak jako Jan Neruda psával každý týden fejeton do Národních listů, píše pravidelně i Rudolf Křesťan. V ediční poznámce stojí, že v knize otištěné fejetony vyšly nejprve v Literárních novinách, v časopisu Vital Plus, v příloze Doma Dnes, zněla z Českého rozhlasu – a také se pravidelně objevovala v Naší rodině. S autorem (a jeho ženou, jež knihu ilustrovala) se můžeme setkat osobně při křtu ve středu 12. listopadu v pět hodin odpoledne v knihkupectví Neoluxor na Václavském náměstí v Praze. Zájemci tak mohou svou knížku podpisově zhodnotit.
Autor: Lubor Falteisek
Vyšlo v č. 46/2014
« zpět
Z knižního světa
Magnesia litera 2019
Vážení čtenáři.
Letošní vítěze prestižních knižních cen Magnesia Litera najdete zde.21.04.2019, 13:14
Nová Zpráva o českém knižním trhu
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SCKN) zveřejnil pravidelnou zprávu o stavu knižního trhu, tentokrát za roky 2017/2018. Dokument obsahuje komplexní informaci o vývojových trendech v oboru a můžete si...21.04.2019, 13:13
» víceTištěná kniha odolává e-četbě
Prodej elektronických knih v Česku výrazně zaostává za Německem či Francií. Češi rádi stahují, nejsou ale ochotni za e-knihy platit.
PRAHA Krátce po začátku nového tisíciletí měli prognostici...29.12.2016, 01:41
» více
© Nakladatelství Andrej Šťastný 2007 - 2024 | code by karosh