Aktuality
Dotisky úspěšných titulů
Na letošní rok plánujeme dotisky dvou úspěšných titulů autorů Josefa Klímy (Zločin jak ho pamatuju) a Stefana Zweiga (Hvězdné hodiny lidstva). Podrobnosti v záložce Knižní hity. Nakladatelství Andrej...
07.06.2020, 14:55
» více

Ritter a Šťastný uvedeni do Právnické síně slávy
Gratulujeme našim autorům Petru Ritterovi a Zdeňku Šťastnému, kteří byli uvedeni do Právnické síně slávy prestižní soutěže Právník roku. Je to poprvé v historii, kdy cenu nedostal jednotlivec, ale...
02.02.2020, 22:17
» více

Napsali o nás
Když tatínek není k zahození
Zdroj: MF DNES
Datum vydání: 06.01.2007

Poradí si s medvědem, roboty i zpřeházeným časem. Udatný tatínek Arnošta Goldflama vstupuje na scénu podruhé. A stejně rozmarně.

ARNOŠT GOLDFLAM
Tatínek 002
Nakladatelství Andrej Šťastný, 107 stran, doporučená cena 259 korun.

Navenek to jsou moderní pohádky, ve kterých se maminka s tatínkem občas poškorpí a děti touží odpoledne trávit u televize nebo nakupovat podle reklamy. Ale nějak se ty příběhy dramatika, režiséra a herce Arnošta Golflama (1946) vždy zvrtnou – z reality utíkají k dobrodružstvím, na kterých se podílejí dešťové babizny, zamilované velryby, mluvící orlové i strašliví náčelníci lupičů. Přechod mezi současností a zázraky se děje vlastně zcela samozřejmě, jakoby nic – stačí vyrazit po obědě do lesa a navzájem se ztratit, jít do sklepa pro uhlí a spadnout mezi blanické rytíře nebo při rekreaci u moře spatřit, že vaše potomky na svém hřbetě unáší velryba.
„Já pro sebe nic nepotřebuju, já můžu být klidně zavřená mezi čtyřmi stěnami, já se tady můžu klidně uvařit. Ale ty děti by potřebovaly trochu té vody a toho vzduchu, a co kdybychom taky jednou jeli k moři? najednou vyhrkla maminka. Všichni úplně ztuhli. Pak se děti i maminka naráz podívaly na tatínka. Ten jenom svěsil hlavu jako na pranýři a pak odhodlaně vzhlédl: Vždyť tam jsou žraloci a dravé ryby,“ čte se v pohádce Tatínek a velryba.

Ptakoještěr na balkoně

Goldflamův tatínek není čítankově neosobní rek, naopak je velmi lidský a chtělo by se říci i hodně český – lenošivý, občas trochu rozmrzelý až žbrblající, trpí za všechny, ale nic moc neobstará, do všeho se musí nutit, ale nakonec to stojí za to. Vymýšlí totiž vynálezy, z nichž jen některé končí neslavně, třeba jako snaha vypěstovat pro maminku na balkoně zahrádku, z níž vyroste prales, kde se prohánějí ptakoještěři.
Ač podobnost autora a hlavní postavy jistě není náhodná, formálně Goldflam píše ve třetí osobě: aby si čtenář mohl dosadit do hlavní role svého rodiče a jiný tatínek sebe. Ve srovnání s předchozí knihou Tatínek není k zahození tu má ještě větší význam maminka, která se dokonce stala výsostnou hrdinkou jednoho z příběhů. I v některých dalších pohádkách je tatínek víceméně stafáží, která se v závěru vynoří někde z křoví, zatímco děj posouvají děti.
Rodinné situace, nálady a dialogy má Goldflam odpozorované a vystižené dokonale, často jimi ostatně začíná – návštěvou výstavy, vycházkou, výletem či úmorným obcházením supermarketů za účelem koupě bot. Odehrávají se v současnosti, kterou však Goldflam zřejmě záměrně nešperkuje narážkami na konkrétní reálie, snad jen z režiséra Trošky udělal Špetku a z Princezny ze mlejna Princeznu z triasu, jury a křídy, zápolení s velkou vodou upomene na nedávné povodně. Autor psal pohádky pro celou rodinu, ale nezapomněl, že jsou hlavně pro děti. A tak po svém navazuje na klasické příběhy o vábivých vílách či zlomyslných jezinkách, zakletém zloduchovi, o Perníkové chaloupce či Smolíčkovi pacholíčkovi.

Jak se v neděli nenudit

Nejsou to pohádky převelice dramatické, vlastně jsou trochu upovídané, ale to nakonec nevadí. Hlavně že mají jako ten tatínek ohromující nápady a styl – dětsky ohromený a umanutý, nevyhnutelně jájínkovský, plný vykřičníků, citoslovcí typu hohó lop lop lop a občasných novotvarů a doslova volající po vyprávění nahlas, proměnách hlasu a tajemných odmlkách.
A možná že pohádky docela dobře poslouží pro dnešní rodiny jako návod, jak se v neděli nenudit. Proč třeba nevyrazit s dětmi na lov?

Goldflamovými příběhy procházejí dešťové babizny, zamilované velryby i náčelníci lupičů

KNIHA – RECENZE

Alice Horáčková redaktorka MF DNES
Celkový dojem 80%

ALICE HORÁČKOVÁ

« zpět
Z knižního světa
Magnesia litera 2019
Vážení čtenáři. Letošní vítěze prestižních knižních cen Magnesia Litera najdete zde.
21.04.2019, 13:14
Nová Zpráva o českém knižním trhu
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SCKN) zveřejnil pravidelnou zprávu o stavu knižního trhu, tentokrát za roky 2017/2018. Dokument obsahuje komplexní informaci o vývojových trendech v oboru a můžete si...
21.04.2019, 13:13
» více

Tištěná kniha odolává e-četbě
Prodej elektronických knih v Česku výrazně zaostává za Německem či Francií. Češi rádi stahují, nejsou ale ochotni za e-knihy platit. PRAHA Krátce po začátku nového tisíciletí měli prognostici...
29.12.2016, 01:41
» více

© Nakladatelství Andrej Šťastný 2007 - 2024 | code by karosh